sobota, 6 maja 2017

Trochę o Busku - Zdroju

Historia miejscowości

Początki Buska sięgają XII w. Od 1190 r. do 1819 r. było własnością zakonu norbertanów. W 1287 r. książę Leszek Czarny nadał osadzie miejskie prawo magdeburskie, w 1412 r. król Władysław Jagiełło przyznał miastu prawo cotygodniowego targu oraz dwóch jarmarków rocznie. W drugiej połowie XVI w. pracowało tu 81 rzemieślników, wszyscy byli chrześcijanami. Alkohol produkowało 13 gorzelni.

Upadek miasta nastąpił w okresie wojen szwedzkich. W 1796 r. założono tu warzelnie soli kuchennej. W 1820 r. miasto doszczętnie zniszczył pożar: „Miasto po gorzeli znajduje się w takim stanie, że mieszkańcy ulicy Kieleckiej koczują w lepiankach z ziemi i darni”. W siedem lat później Busko liczyło 78 domów i 674 mieszkańców. Tuż przed wybuchem powstania styczniowego było 933 mieszkańców. W ramach represji popowstaniowych w 1869 r. odebrano mu prawa miejskie.

Miejscem sprzedaży towarów były targi, które odbywały się w każdą środę.
Po kasacji klasztoru norbertanów, prawa miejskie dzierżawił generał napoleoński Feliks Rzewuski, który założył tu uzdrowisko. Otwarte w 1836 r. szybko zyskało uznanie. W latach 1852 i 1873 spore spustoszenie wywołała epidemia cholery.

W 1915 r. Busko znalazło się pod okupacją austriacką. Większość ludności dość szybko zbiedniała. Na współpracy z okupantem bogaciły się jednostki. W jednym z pism stwierdzano: „... spekulanci i handlarze bogacą się, a cierpi na tym także biedna ludność żydowska”.

W 1916 roku Busko odzyskało prawa miejskie. Okres po I wojnie światowej to okres intensywnego rozwoju ośrodka W 1921 r. w Busku mieszkało 3949 osób. Biorąc pod uwagę coraz większą liczbę kuracjuszy, władze wybrukowały rynek i główne ulice, zainstalowano wodociąg, założono zieleńce i skwery. W 1937 r. przeniesiono ze Stopnicy Gimnazjum Państwowe. Dla kuracjuszy uruchomiono autobus łączący rynek z uzdrowiskiem. W mieście pracowały dwa młyny motorowe, cztery cegielnie i tartak. Działały cechy: szewsko-rymarski, stelmaszo-stolarski, masarski, krawiecki, ślusarski, piekarniczy i kowalski.

W dniu 9 września 1939 r. w pobliskiej wsi Bronina doszło do bitwy części armii „Kraków” z oddziałami niemieckimi. W czasie II wojny światowej Busko i jego powiat były terenem aktywnej działalności AK i BCh.

Sanatorium Marconi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz